Jaspis kámen všech tváří 1

Jaspis kámen všech tváří 1

Jaspis - jak ho možná neznáme

Jaspis byl používán jako drahý kámen a na výrobu ozdobných předmětů po tisíce roků.
Ve středověku pomáhal léčit šílenství a posedlost démony.  Ve čtvrtém století zelený jaspis přivolával déšť a léčil hadí uštknutí.
Vyrytá pasáž z knihy mrtvých v amuletu z jaspisu, pomáhala starým egypťanům vstoupit do říše mrtvých.

Nástroje vyrobené z jaspisu staré 2,5mil roků byly nalezeny při vykopávkách v Egyptě. I u nás má jaspis svou historii, výskyty v Čechách jsou známy již odpradávna v Podkrkonoší. Z historických dob jsou známy jaspisové ozdoby mnohých chrámů. Obzvlášť za panovníka Karla I V(kaple sv.Kříže na Karlštejně ozdobená 2496 kameny)

V současné době se jaspis využívá k výrobě šperků, ozdobných předmětů a je objektem zájmu sběratelů.

Možná vás překvapí kolik druhů jaspisů existuje a jak získávají svá jména. Své názvy si jaspisy získávají podle barvy, podle jména nálezce, lokality původu, či podobnosti k určitým věcem. Mnohé z nich mají licencovaná umělecká jména např.  Morrisonit, Royal Sahara Jasper, Larsonit, Imperial Japer

Nejčastěji má jaspis název: 

Podle místa naleziště - Bruneau Jasper? Biggs Jasper, Owyhee Jasper, Willow Creek Jasper
Podle převládající barvy - červený, žlutý, zelený
Podle kresby - pruhovaný(rainbow), krajkový(lace), bláznivá krajka (crazy lace agate) dendritický, plume, podzimní, porcelánový, dalmatin, heliotrop
Podle složení - železný, dendritický, moss, breciated

V následujícím přehledu jsou ukázky nejznámějších jaspisů a některých podobných drahých kamenů s uvedením naleziště a stručného popisu.

Apache Picture Jasper
Mimbres Valley, New Mexico, USA

jasper  jasper  Jasper

Jedná o tvrdý ryolit, krásné červenohnědé kresby, květiny, keře, krajiny na růžovém pozadí, na trhu se objevuje jen malé množství - naleziště je dnes považované za vytěžené


Asteroid Jasper
Afrika

jasper  jasper  Jasper

Šedý ryolit s převážně hnědými očky. Jaspis nabízí jej především obchodníci z Asie, kteří ho bohužel i barví, přírodní barvy jsou na obrázcích. Je velmi podobný Birds Eye ryolitu z Mexika.


 Bat Cave Jasper (Rim Jasper)
Prineville, Oregon, USA

bat.jpg  batt cave jasper  ApachePicture3

Rarita zkamenělé - prokřemenělé guano - ptačí trus který se těžil v jeskyních na okraji Ochoco Mountain, při těžbě tohoto hnojiva byl na podloží objeven tento raritní jaspis. Má většinou vrstevnatou a někdy kruhovou kresbu.


Belvade Jasper (Pauite Jasper)
Burns, Oregon, USA

apache-jasper.jpg  belvade jasper  belvade jasper

Kontrastní červené, žluté, zelené a vzácně i modré  složitě propletené skvrny. Velmi pestré zářivé barvy. Dříve byl znám pod jménem Pauite Jasper. Nálezy jsou ze 60-70 let minulého století.


Binghamite
Cuyuna Iron Range, Minesota, USA

binghamite  binghamite  binghamite

Binghamit je chalcedon s hustými jehlicemi goethitu, které po vybroušení vytváří efekt kočičího oka (Chatoyant efekt). Hedvábný třpyt převážně v červené a žluté barvě.


Bruneau Jasper
Bruneau River Canyon, Idaho, USA

bruneau jasper  bruneau jasper  bruneau jasper

Nachází se v hlubokém kaňonu Bruneau River Canyon, kde se jeho hlízy obtížně dobývají z tvrdého rhyolitu. Naleziště je značně vyčerpané a v současnosti se jedná o přírodní rezervaci.
Má kresbu soustředěných kruhů - boulí, krémových odstínů, vzácně jsou červené a zelené. Podobné "boulové jaspisy jsou Imperial Jaspis z Mexika a Morrisonit a Willows Creek Jaspis.
Velmi ceněný jaspis zvláště červené a zelené odstíny.


Biggs Jasper
Biggs, Oregon, USA

bigs jasper  bigs jasper  Jasper

Biggs Jasper je pojmenován podle místa, ve kterém byl nalezen. Byl objeven v roce 1965 v Biggs, Oregon, USA, Nyní se na místě nálezů staví dálnice, proto je nyní vzácný. Jeho barvy jsou od světle hnědé, na žlutou, modrá, šedá-hnědá a černá, kresba tvoří nádherné fantazijní krajiny. Jedná se o prokřemenělý sopečný popel.


Bloodstone (Heliotrope)
Indie,Austrálie,USA,ČR a další země

jasper  jasper  Jasper

Bloodstone, zelený jaspis posetý jasně červenými skvrnami oxidu železa jako kapky krve. Je také známý jako heliotrop, protože v dávných dobách leštěné kameny byly popsány jako odraz slunce: možná vzhled připomněl starověku červené zapadajícího slunce, zrcadlící se v oceánu.
Nádherný heliotrop se stále nachází na vrchu Kozákov ve Votrubcovu lomu


Birds Eye Rhyolite Jasper
Chihuahua, Mexiko v blízkosti Casas Grande

jasper  jasper  Jasper

Kulovité útvary v jemných tónech červené, krémové, šedé a růžové barvy


Breciated Jasper
Po celém světě

jasper  jasper  Jasper

Úlomky jaspisů tmelené křemenem a chalcedonem.
Brecciated Jasper je kámen šamanů. léčí duševní stres. Zvyšuje organizační schopnosti, relaxaci a pocit celistvosti. Astrologické znamení Lva. 


Bulico Jasper (Durango Jasper)
Durango, Mexico

jasper  bulico jasper  bulico Jasper

Červené žilkování - dendrity na bílém a růžovém pozadí. Tvrdý jaspis s atraktivní kresbou ale dost často obsahuje množství dutinek.


Butterfly Jasper
Zacatecas, Mexico

butterfly jasper  jasper  butterfly Jasper


Blue Montain Jasper
Eastern Oregon, USA

blue mountain jasper  jasper  Jasper

Velmi vzácný tvrdý porcelánový jaspis s nádhernými kresbami, nejvzácnější barva u jaspisu modrá. Velmi vyhledávaný sběrateli. Nejkrásnější kresby dosahují vysokých cen.


Stone Canyon Jasper
Tehachapi,California, USA

stone canyon jasper  jasper  Jasper

Brekciový jaspis žluté, hnědé, fialové, červené ale i zelené barvy s achátovým lemem. Jeden z nejhezčích brekciových jaspisů, velmi žádaný.


Carrasit Jasper
Owyhee Mtns., Oregon, USA

carrasit jasper  jasper  Jasper

Takzvaný porcelánový jaspis, velice tvrdý a výborně leštitelný, nachází se ve stejné oblasti jako slavnější Morrisonit jehož těžba byla zastavena. Má jasné živé barvy a nádherné vzory, je velmi vzácný a žádaný sběrateli. 


Cave Creek Jasper
Cave Creek in Maricopa County, Arizona

cave creek jasper  jasper  Jasper

Převážně červený jaspis s různou kresbou se nalézá v bohaté rudné oblasti Verde Moutains, často obsahuje hematit.


Cobra Jasper
Indie

cobra jasper  jasper  Jasper

Velmi neobvyklý jaspis - bílé, růžové až červené obláčky s hnědým lemováním jsou často obklopeny mechovými acháty. Atraktivní jaspis


 

Coquina Jasper
Indie

coquina jasper  jasper  Jasper

Jaspis s fosíliemi korýšů, žlutá kresba různých živočichů na hnědém pozadí. Tento jaspis se často nabízí pod nejrůznějšími jmény jako Cobra Jasper, Script Stone, Calygraphy Stone ale správný název je Coquina Jasper.

Pokračování na část 2