Jaspis kámen všech tváří 3

Jaspis kámen všech tváří 3

předchozí část 2

Indian Paint Stone
Death Valley, Kalifornia, USA

indian paint stone  jasper  Jasper

Nejedná se o jaspis, (vápenec?) je měkčí a obtížně leštitelný ale má nádherné vzory a barvy, obsahuje žilky hematitu, které vynikají svým leskem na matném kameni.


Jaspilit
Austrálie, Brazílie, ČR i jinde

jaspilit  jasper  Jasper

Velmi stará hornina kde se střídají se pásky červeného jaspisu a hematitu


 Kabamba Jaspis (někdy nazývaný Kambaba)
Madagaskar

jasper  jasper  Jasper

Je to stromatolitický Jaspis, což znamená, že se skládá ze zkamenělých mořských řas. Stromatolity jsou koloniální struktury vytvořené ze sinic a jsou nejstarší zkameněliny na zemi. Sinice byli dominantní forma života na Zemi před více než 2 miliardami roků. Fosilní stromatolity přestavují nejstarší dochovaný důkaz o životě na zemi. Nádherná kresba v zelených a černých odstínech připomínající vesmírné galaxie.


Kaleidoscope Jasper
Prineville, Oregon, USA

kalidoscope jasper  jasper  Jasper

Sytě barevný jaspis téměř ve všech barvách, barvy jsou uspořádány převážně v pruzích a šmouhách. Velmi atraktivní jaspis. Rodinná firma, která jaspis v zimě 2009 objevila tají přesné naleziště z obav před vytěžením a kontroluje jeho poměrně vysokou cenu.


Lahothan Jasper (Springtime Jasper)
Near Lahontan Lake, Cherchill County, California, USA

jasper  jasper  Jasper

Nádherný jaspis ve světlých pastelových barvách, tvoří kresbu krajin a a fantazijních obrazů. Objeven byl v roce 1966 a potom zapomenut a znovu se objevil na trhu až v roce 2010.


Larsonit (Gary Green Jasper)
Oregon, Nevada, USA

larsonite jasper  jasper  Jasper

Tvrdý jaspis z nacházející se na hranicích mezi státy Oregon a Nevada. Zelená a modrá barva protkaná zemitými tóny. Nemá typickou kresbu jaspisu ale vytváří vrstevnaté kresby. Jedná se zřejmě o prokřemenělé fosilní bahno, řasy a různou vegetaci. Něco jako náš jaspis od obce Klobuky. Velmi vzácný jaspis.


Lavic Jasper
Mojave desert, Kalifornie, USA

lavic jasper  jasper  Jasper

Jaspis se nachází ve vyprahlé kamenito-písčité Mojavské poušti, je to oblast bohatá na jaspisy a jaspacháty, většina jaspisů pochází z povrchového sběru proto jsou často popraskané a zvětralé. Směs červené, žluté a zelené barvy, často i jako brekciový jaspis.


Leopard Skin Jaspis (Leopard Jasper)
Chihuahua, Mexico

leopard jasper  jasper  Jasper

Očkový (orbikular) jaspis kresbou a barvou připomínající leopardí kůži. Žlutá, zelená, krémová, červená a černá barva tvoří kromě oček a i abstraktní obrazce. Dnes už poměrně běžný jaspis.


Maligano Jasper
Indonésie

maligano jasper  jasper  Jasper

Nový jaspis, objevil se na trhu kolem roku 2015. Atraktivní vzhled šedá, žlutá a okrová barva je protkána nádhernými černými dendrity, často v kombinaci s brekciovou kresbou. Nádherný jaspis.


Marra Mamba
Hamersley Range, Western Australia

jasper  jasper  Jasper

Atraktivní kombinace tygřího oka, jaspisu a hematitu tvoří neuvěřitelné obrazce. Nachází se nedaleko naleziště Tygřího železa, kterému je hodně podobný. Vzácný a atraktivní kámen.


Mary Ellen Jasper
Minnesota, USA

jasper  jasper  mary ellen Jasper

Další stromatolický jaspis od Mary Ellen Mine v Minnesotě. Stromatolity - popis u Kabamba jasper. Červená s černou barvou ve fantazijních kombinacích a kresbách. Vzácný jaspis.


Misty Montain Jasper
Madagaskar

jasper  jasper  Jasper

Tvrdý porcelánový jaspis s jemnou kresbou "kopečků" vlnovek, které připomínají zamlžené hory. Nový jaspis, velmi podobný se nachází i v USA ve státě Idaho.


Mohawk Jasper
Mohawk, Oregon, USA

mohawk jasper  jasper  Jasper

Tvrdý jaspis převážně zelenomodré barvy ve skvrnách nebo pruzích, často se žlutou kresbou


Mohawkit
Mohawk Mine, Mohawk, Keweenaw Co., Michigan, USA

mohawkite  jasper  Jasper

Vzácná hornina je směsí křemene, stříbra, niklu a mědi, kovové žilky v křemeni mají dekorativní vzhled a proto je oblíbena i jako drahý kámen. Vzácnost jako ruda i jako drahý kámen.


Mookait
Mooka Creek, West Australia

mookaite jasper  jasper  Jasper

Mookait - neskutečně zajímavá škála barevných odstínů tohoto kamene - (pocházejícího z jediného naleziště na světě Mooka Creek v západní Austrálii) - od čokoládově hnědé, bordové, nafialovělé, skořicově žluté po smetanově bílou. Tvrdý sedimentární jaspis s pestrou kresbou i jemnými tóny, vzácně bývá s dendrity, zkamenělinami nebo brekciový.


Morgan Hill Poppy Jasper
Morgan Hill, Kalifornia, USA

jasper  jasper  Jasper

Jaspis s kruhovou kresbou červené a žluté barvy připomínající květy máku. Nachází se nedaleko města Morgan Hill v Kalifornii na čtyřech lokalitách ale těží se jen velmi málo, protože se jedná o soukromé pozemky a chráněné přírodní památky. Vzácný jaspis. Jaspisy podobné kresby ale z jiného naleziště nazýváme jen Poppy Jasper


Mozarkit
Benton Country, Missouri, USA

jasper  jasper  Jasper

Oficiální státní kámen státu Missouri v USA. Nachází se jako valouny v dolomitu, je to velmi tvrdá směs křemene s chalcedonem, úžasné jemné barevné odstíny růžová, světle modrá, sv. zelená jsou většinou uspořádány v pruzích a šmouhách.


Munjina Jasper
Pilbara region, Western Autralia

munjina jasper  jasper  Jasper

Munjina Stone je barevný silikifikovaný pelit z Jeerinské formace Fortescue Group ve věku 2765-2687 milionů (pozdní Archaean. Munjina Stone vypadá téměř stejně jako Noreena Jasper, který se nachází nedaleko. Atraktivní promíchané barvy převážně červená a žlutá v abstraktních obrazcích.


Mushroom Jasper
Arizona, USA

mushroom jasper  jasper  Jasper

Dřevokazné houby připomíná svou kresbou tento jaspis.  Hnědá, béžová, oranžová, šedá a zelená barva s červeným lemem. Vzácný a velmi dekorativní jaspis.


Myrickit
Death Walley, Kalifornie USA

jasper  jasper  Jasper

Kámen je pojmenovaný po F.H. Myrickovi, který ho objevit při průzkumu Údolí smrti v 1911. Jedná se o zcela prokřemenělý nebo opalizovaný rumělkou probarvený kámen. Velmi dobře se opracovává a má atraktivní vzhled.


 

následující část